ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodziliśmy w naszej szkole 23 kwietnia 2024r. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej, objętej prawem autorskim. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami.

Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano datę 23 kwietnia – nie przypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Dlatego warto zachęcać dzieci do czytania już od najmłodszych lat ?

1. Rozwija umiejętność czytania: W szkole podstawowej uczniowie opanowują techniki czytania, rozumienia tekstu oraz analizy treści. To umiejętności, które stanowią fundament dla dalszej nauki.
  2. Wzbogaca słownictwo: Czytanie różnorodnych tekstów pozwala na poznanie nowych słów, zwrotów i wyrażeń. Im więcej czytamy, tym większe jest nasze słownictwo.
  3. Rozwija wyobraźnię: Książki przenoszą nas w różne światy, wprowadzają nas w historie bohaterów i miejsc. To doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni.
  4. Kształtuje myślenie krytyczne: Analiza treści, wnioskowanie, porównywanie faktów – to wszystko rozwija umiejętność myślenia krytycznego.
  5. Buduje nawyk czytania: Czytanie w szkole podstawowej to inwestycja w przyszłość. Nawyk czytania towarzyszy nam przez całe życie i wpływa na nasz rozwój intelektualny.

Uczniowie odwiedzający bibliotekę otrzymali czerwoną różę - symbol

Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.